Ahuja L18-SW1300X 18''Inch Sub-Woofer Speaker
Ahuja
  • Rs. 25,878
    Unit price per
Tax included. Shipping calculated at checkout.
  • Introducing an 18” extended low frequency speaker with matchless power and exquisite design.
  • Delivers deep, powerful bass in compact bass reflex as well as horn loaded sub-woofer design.
  • L18-SW1300X has 8Ω impedance.
  • Assembled in a strong and well vented octagonal shaped aluminium die-cast frame.
  • Aluminium demodulating ring fitted for enhanced heat dissipation.
  • Heavy duty 5” copper voice coil wound inside/outside on fibreglass former for withstanding high temperatures.